2008 Results

NEWSAR Clwydian Fell Race – 2 November 2008

89 runners took part.

Position Number Name Club Class Time
1 54 John Hunt Dark Peak M40 81:18
2 22 Scott Butterworth Eryri M 81:44
3 49 Jez Brown Buckley Runners M 82:22
4 31 Simon Ellis Tattenhall M40 83:20
5 24 Peter Taylor Tattenhall M 83:42
6 7 Alan Ashton Liverpool Harriers M 84:45
7 82 Simon Edwards Buckley Runners M 84:54
8 48 Simon G Roberts Buckley Runners M 85:11
9 68 Stephen P Jones Eryri M50 85:14
10 9 David Soles Pennine M40 85:19
11 67 Graham Hill Calder Valley M40 86:05
12 61 Mike Tyrie N/a M40 86:21
13 76 John Montgomery Clwydian Range Runners M40 86:27
14 56 Peter Shaw Swinton RC M40 86:34
15 3 Graham McAra Cheshire Hill Racers M50 86:41
16 5 Craig Stansfield Rossendale Harriers M40 88:30
17 8 Bernie Murphy Liverpool Harriers M40 89:20
18 90 Andrew Roberts Congleton Harriers M40 92:50
19 18 Mary Gillie Clwydian Range Runners F 92:54
20 53 Martin Cortvriend Clwydian Range Runners M50 93:01
21 46 Ross Powell Mercia M50 93:10
22 10 Peter Ellis Wrecsam Triathlon M 93:12
23 37 Stephen Pearson N/a M 93:24
24 89 Neil Coppach Clwydian Range Runners M 93:34
25 34 Steve Hammond Tattenhall M50 93:44
26 57 Chris Wilcox Clwydian Range Runners M50 94:04
27 2 Huw Trainor Eryri M 94:07
28 25 Mark Smith Tattenhall M 94:20
29 91 Ben Amesbury Clwydian Range Runners M 94:57
30 20 Stephen Toogood Chelmsford AC M40 95:07
31 36 Sarah Hammond Tattenhall F40 95:37
32 6 James Riley Todmorden Harriers M 95:53
33 66 Jim Bennell Eryri M50 96:07
34 35 Andrew Hearle Mercia M50 96:29
35 55 Richard Sumner N/a M40 97:0
36 4 David Malia N/a M40 97:19
37 1 Mike Blake Eryri M60 98:52
38 88 Peter Browning Clayton le Moors H M40 99:15
39 73 Vic Belshaw WFRA M40 99:18
40 17 John Morris Buckley Runners M60 99:45
41 27 Phil Daintith Spectrum Striders M 99:47
42 19 Edwin Sherstone Southport Waterloo M40 100:08
43 12 Dave Stephens N/a M50 100:35
44 85 Chris Jones Clwydian Range Runners M 100:35
45 13 Jim Davis Clwydian Range Runners M40 100:43
46 87 Alan Heath Clwydian Range Runners M40 101:41
47 28 David York Tattenhall M40 101:58
48 39 Stevie Jones Eryri M50 102:28
49 14 Ann-Marie Jones Altrincham + District AC F50 102:37
50 45 Geoff Hand Spectrum Striders M50 102:40
51 43 Kean Rowlands Clwydian Range Runners M50 102:59
52 38 Charles Ashley Wrexham AC M50 103:11
53 44 Janet Robertson Helsby R.C F40 103:18
54 40 Justin Realff Tattenhall M40 103:28
55 23 Richard Gilbert Newport & District RC M40 104:10
56 41 Sandra Rowlands Clwydian Range Runners F40 104:25
57 60 Ruth Clegg Liverpool Harriers F 104:33
58 21 Ian Landucci N/a M40 104:53
59 16 Paul Oldfield Clwydian Range Runners M50 106:17
60 11 Colin Davies Altrincham + District AC M50 106:24
61 80 Iorwerth Jones Wrecsam Triathlon M60 106:40
62 78 Vince Edwards Deestriders M50 106:45
63 81 Andrew Meincken N/a M 106:55
64 79 Andrew Edwards Deestriders M 107:32
65 74 Antony Ball N/a M40 109:57
66 32 Sue Ellis Tattenhall F40 111:30
67 70 James Evans N/a M 113:40
68 83 Michael Burns Ellesmere Port Running Club M40 117:57
69 15 Martin Potter Clwydian Range Runners M60 118:03
70 86 Stephen Botham Wrecsam Triathlon M40 118:06
71 42 Gill Darby Penny Lane Striders F40 118:07
72 29 David Say N/a M50 118:14
73 71 Ian Blakebrough Cheshire Hash House Harriers M50 118:19
74 52 Andy Smith Helsby R.C M40 118:21
75 84 Alison Macdonald Ellesmere Port Running Club F40 118:40
76 75 Daniel Hollingworth Buckley Runners M 118:47
77 64 Paul Mitchell Wrecsam Triathlon M40 118:50
78 72 Kewwy Hughes Wrecsam Triathlon M60 118:54
79 65 Maggie Oliver Eryri F60 119:18
80 26 Colin Grime Spectrum Striders M60 119:48
81 62 Marina Ali Liverpool Harriers F 123:38
82 47 Peter Norman Wrexham AC M70 123:50
83 77 Sandra Montgomery Clwydian Range Runners F40 134:23
84 63 Robert Mackey Buckley Runners M60 134:57
85 30 Susan Ridings Buckley Runners F40 153:15
86 33 Andrew Clague WCAC M40 159:04
87 69 Yvie Johnson Wrecsam Triathlon F 159:42
88 59 Charlotte Wilson Liverpool Harriers F 159:59
89 58 Patrick Henley Liverpool Harriers M60 160:06